Calvados – co należy o nim wiedzieć?

Calvados, nietypowy alkohol z serca Normandii, przez wieki ukrywał w sobie tajemnicę wyrafinowanego smaku, który dziś podbija serca koneserów na całym świecie. Ten pochodzący z Francji napój to coś więcej niż destylat – to wyjątkowe dziedzictwo i element tradycji, zaklęty w każdej butelce. Dlaczego calvados zasługuje na uwagę i jakie doznania kryją się w jego głębi? Zapraszamy do świata, gdzie jabłka zamieniają alkohol w coś wyjątkowego.

Calvados – kilka słów na początek

Historia calvadosu sięga początków XVI wieku, kiedy to normandzcy rolnicy zaczęli destylować cydr, wykorzystując do tego celu nowe odmiany jabłek. Z czasem napój ten – pierwotnie uważany za trunek klasy robotniczej – zyskał na znaczeniu i uznaniu, stając się symbolem regionu. Calvados uzyskał kontrolowane oznaczenie pochodzenia (AOC) w 1942 roku, co dodatkowo podkreśliło jego wyjątkowość i regionalny charakter​.

Calvados może być jednak czymś więcej, niż samym trunkiem – to miniaturowe dzieło sztuki, które z pewnością będzie stanowić wyjątkową ozdobę każdego barku. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji tego trunku z jabłkiem w butelce, w którym połączenie natury i tradycji tworzy niepowtarzalny rezultat.

@brebre.alkohole

JAK ONI TO JABŁKO TAM WSADZAJĄ?! 🤔 Chcesz poznać jeden z ciekawszych alkoholi dostępnych w naszym sklepie? 😉 Zobacz, jakie tajemnice ukrywa w sobie calvados – dostępny oczywiście w bre! bre! 😉 #calvados #wrocław #sklepzalkoholami

♬ dźwięk oryginalny – brebre.alkohole

Jak produkuje się calvados?

Produkcja calvadosu to proces, który wymaga cierpliwości, wiedzy i doświadczenia. Rozpoczyna się on od wyselekcjonowanych odmian jabłek, które są tłoczone, a następnie fermentowane, by przekształcić się w cydr. Kluczowym etapem jest destylacja, przeprowadzana za pomocą miedzianych alembików, która może być jedno- lub dwuetapowa. To właśnie tutaj napój zyskuje swoją moc i charakterystyczny smak. Kolejnym krokiem, który pozwala Calvadosowi osiągnąć pełnię smaku i aromat, jest leżakowanie w dębowych beczkach.

Calvados dzieli się ze względu na czas starzenia i region pochodzenia. Oznaczenia na etykietach, takie jak Young, Reserve, Vieille Reserve i Extra, informują o liczbie lat spędzonych przez trunek w beczkach. Każdy rodzaj oferuje nieco inny bukiet smaków i aromatów, co sprawia, że eksploracja tego alkoholu jest Calvadosu fascynującą podróżą po kulturze i tradycji regionu Normandii​.

Jak degustować calvados?

Degustacja calvadosu to kompleksowy rytuał, która zaczyna się już przy wyborze odpowiedniej szklanki. Zaleca się podawanie go w niewielkim kieliszku o kształcie tulipana, co pozwala na skoncentrowanie bukietu aromatycznego trunku. Calvados najlepiej smakuje podany w temperaturze pokojowej, co pozwala uwolnić głębię i złożoność jego aromatów.

Trou Normand, czyli normandzki sposób na ożywienie apetytu podczas obfitego posiłku, to tradycja polegająca na serwowaniu małego kieliszka calvadosu pomiędzy daniami. Taka metoda konsumpcji pozwala wzmocnić doznania smakowe kolejnych potraw​.

Calvados Pomme En Carafe – małe dzieło sztuki

Jedną z najbardziej fascynujących i wizualnie ujmujących marek calvadosu jest Calvados Pomme En Carafe od Massenez, która oferuje butelki z całym jabłkiem w środku. Ten niezwykły proces rozpoczyna się na wiosnę, kiedy to małe, młode jabłka zaczynają rosnąć na drzewach. Wówczas, jeszcze przed ich dojrzewaniem, do gałęzi z młodym owocem przymocowuje się butelkę. Jabłko rośnie i dojrzewa, będąc już wewnątrz szklanego pojemnika.

Gdy owoc osiągnie odpowiednią wielkość i dojrzałość, butelka z jabłkiem jest delikatnie odłączana od drzewa. Butelka zostaje następnie napełniona calvadosem, który został wyprodukowany zgodnie z tradycyjnymi metodami, często pochodzącymi z tego samego sadu. Proces ten nie tylko świadczy o kunszcie i innowacyjności producentów calvadosu, ale także tworzy unikalne połączenie natury z rzemiosłem.

Calvados z jabłkiem w butelce to doskonały przykład tego, jak tradycja może współgrać z nowoczesnością, tworząc produkt, który jest zarówno piękny wizualnie, jak i wyjątkowy w smaku. Każda butelka nie tylko przechowuje wysokiej jakości alkohol, ale jest także unikatowym dziełem sztuki, idealnym na prezent lub jako eksponat w kolekcji każdego miłośnika wyjątkowych trunków.

Szukasz alkoholi o nietypowej butelce?

Calvados Pomme En Carafe to niejedyny trunek, w którym opakowanie traktuje się z taką samą pieczołowitością, co jego zawartość. Wśród innych ciekawych propozycji dla miłośników estetycznego i wyjątkowego designu, warto wymienić m.in.:

  • Skorppio Vodka – wódka zawierająca w butelce prawdziwego, jadalnego skorpiona.
  • Clase Azul – meksykańska tequila oferowana w ręcznie malowanych, porcelanowych butelkach.
  • Absolut Art Collection – seria limitowanych edycji wódek Absolut, dla których butelki zostały zaprojektowane przez znanych artystów, m.in. Andy’ego Warhola.
  • Old Monk Rum Supreme – indyjski rum, którego butelka ma kształt mnicha z kapturem.
  • Medea Vodka – wódka z unikalną butelką, na której za pomocą LED można wyświetlać personalizowane wiadomości.

Czy wiesz już więcej o calvadosie?

Calvados to napój o głębokiej tradycji i niezwykłej złożoności, który oferuje nie tylko niezapomniane doznania smakowe, ale także przybliża bogatą kulturę Normandii. Zapraszamy do odkrywania świata Calvadosu i właściwości tego wyjątkowego trunku. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia naszych sklepów i umówienia się na degustację pod okiem doświadczonych ekspertów. Do zobaczenia!

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram